Narodowe Centrum Nauki: szkolenia z otwartego dostępu

W dniach 7-8 maja 2015 r. eksperci Platformy Otwartej Nauki ICM UW prowadzili w Narodowym Centrum Nauki szkolenia na temat otwartego dostępu do publikacji naukowych. W czterech sesjach uczestniczyło 50 pracowników NCN.

Każda sesja składała się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy, prowadzony przez Lidię Stępińską-Ustasiak i Michała Starczewskiego, miał na celu przedstawienie otwartego dostępu na świecie i w Polsce, w tym perspektyw naukowców, instytucji naukowych i instytucji finansujących badania. Omówione zostały również różnice między zieloną (bezpłatną dla autora) i złotą (czasem związaną z wysoką opłatą po stronie autora) drogą otwartego dostępu. Ważnym elementem tej części szkolenia był przegląd polityk otwartości wprowadzanych w różnych instytucjach naukowych i finansujących badania w USA i Europie. Podsumowanie stanu otwartości w Polsce pozwoliło pokazać obecną sytuację: wiele treści jest udostępnianych w sposób otwarty, a sami naukowcy wspierają i realizują otwarte modele, chociaż nie zawsze są tego świadomi.

Drugi blok tematyczny, poprowadzony przez dr. Krzysztofa Siewicza, poświęcony był kwestiom prawnym. Uczestnicy zastanawiali się nad prawnymi aspektami wdrożenia polityki otwartości w instytucji finansującej badania oraz nad tym, co trzeba wziąć pod uwagę, by zobowiązanie do otwartego udostępniania było skuteczne.

Organizatorem szkoleń było Centrum Cyfrowe. Projekt: Polska, a odbyło się ono dzięki wsparciu projektu FOSTER, oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. ICM UW jest polskim partnerem FOSTER.