Pełna realizacja potencjału otwartego dostępu wymaga usuwania ograniczeń swobód użytkownika. W odniesieniu do ograniczeń wynikających z prawa autorskiego od jakiegoś czasu stosuje się standardowe licencje, do których zaliczają się zwłaszcza licencje Creative Commons. Wykorzystują one tradycyjne mechanizmy prawa autorskiego tak, aby swoboda użytkownika była największa jak to możliwe, pozostawiając jednocześnie twórcom szeroki wachlarz uprawnień. Praktyka stosowania licencji wykształciła szereg konstrukcji, w ramach których się one pojawiają, niejednokrotnie o charakterze zarobkowym, choć same licencje udzielane są nieodpłatnie. Ocena, dobór i zaprojektowanie takich konstrukcji to coraz częściej zadanie prawników, i to nie tylko takich, którzy specjalizują się w prawie autorskim - otwarte licencje zaczynają towarzyszyć naprawdę różnorodnym projektom.
W odpowiedzi na wynikającą z tego stanu rzeczy potrzebę specjalistycznej prawniczej wiedzy, Krzysztof Siewicz z zespołu PON przeprowadził szkolenie dla radców prawnych. Szkolenie odbyło się 4 maja w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, w ramach "poniedziałków radcowskich" i miało tytuł "Otwarte licencje Creative Commons w praktyce". Dr Siewicz, radca prawny, przedstawił konstrukcję otwartych licencji oraz podstawowe modele ich wykorzystania w praktyce. Wyjaśnił zakres obowiązków licencjobiorców i wskazał na podstawowe wynikające z tego konsekwencje, w szczególności na płaszczyźnie odpowiedzialności stron. Uczestnicy byli zainteresowani tym, w jaki sposób włączać licencje Creative Commons w szersze spektrum relacji prawnych, w jakich funkcjonują ich klienci. Padały też pytania szczegółowe, np. na temat skutków zawartego w licencjach CC wyłączenia odpowiedzialności w kontekście ewentualnej dobrej wiary licencjobiorcy.
W najbliższych tygodniach w ramach działań Platformy Otwartej Nauki obędą się dwa kolejne szkolenia, które poprowadzi Krzysztof Siewicz: "Prawne aspekty wydawania czasopisma naukowego – perspektywa otwartego dostępu" (19 maja) oraz "Otwarty dostęp do publikacji naukowych – aspekty prawne" (1 czerwca). Na pierwsze z nich zapraszamy wydawców czasopism naukowych, na drugie - organizowane we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie - radców prawnych jednostek naukowych, wydawnictw naukowych oraz instytucji finansujących badania naukowe.