Newsletter
Aktualności

Webinarium o otwieraniu dostępu do książek naukowych

Z okazji zgromadzenia w Bibliotece Nauki (https://bibliotekanauki.pl/) ponad 1000 książek w Otwartym Dostępie zapraszamy wydawców na webinarium na temat otwartych monografii naukowych, które odbędzie się 2 czerwca 2022 r. o godz. 10:00

Wydarzenie jest organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Wydawców Szkół Wyższych oraz Sekcją Wydawców Akademickich i Naukowych Polskiej Izby Książki. Naszym gościem specjalnym będzie dr Agata Morka (SPARC Europe), koordynatorka inicjatywy Open Access Books Network (https://openaccessbooksnetwork.hcommons.org/), która zaprezentuje efekty tego przedsięwzięcia. Podczas wydarzenia chcemy ponadto przedstawić doświadczenia zebrane podczas kilkunastuletniej pracy ICM UW, poczynając od gromadzenia książek out-of-print dzięki nawiązywaniu bezpośredniego kontaktu z autorami, po aktualną współpracę z wydawcami, którzy umieszczają swoje książki w Bibliotece Nauki na podstawie zawieranych z nami umów. Podczas spotkania przewidujemy dodatkowy czas na pytania i odpowiedzi, a także swobodną wymianę opinii i doświadczeń. Serdecznie zapraszamy do udziału. Zaproszenie kierujemy zwłaszcza do wydawców książek naukowych mających wątpliwości lub pytania w związku z otwieraniem dostępu do książek. Mamy nadzieję, że spotkanie oraz pogłębienie znajomości aktualnych trendów w tym obszarze zachęci Państwa do wdrażania otwartego modelu wydawniczego.

Program:

1. Ryszard Burek (ICM UW, Biblioteka Nauki): Stan prac nad udostępnianiem monografii naukowych w otwartym dostępie w Bibliotece Nauki ICM UW (15 min)

2. Agata Morka (PhD, Communications Specialist, SPARC Europe): Otwarte forum dla otwartej książki: Open Access Books Network (25 min)

3. Krzysztof Siewicz (ICM UW, Biblioteka Nauki): Prawne aspekty monografii w formule OA (25 min)

4. Czas na dyskusję (25 min)

 

Udział w webinarium jest nieodpłatny, ale z uwagi na techniczne ograniczenie liczby użytkowników prosimy o rejestrację poprzez formularz: https://forms.gle/BzNncijyrfawedj46. Miejsca będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Link do spotkania w aplikacji Zoom prześlemy zarejestrowanym osobom.