Newsletter
Aktualności

Webinarium na temat polityk czasopism w zakresie danych badawczych

Zapraszamy wydawnictwa i redakcje czasopism naukowych do udziału w webinarium na temat polityk w zakresie danych badawczych, które odbędzie się 24 maja 2022 r. w godz 13:00-15:00 (z przerwą ok. 20 minut).

Podczas webinarium przedstawione zostaną zmiany w systemie komunikacji naukowej obejmujące wymogi instytucji finansujących i prowadzących badania naukowe, które kształtują sposób dzielenia się wynikami badań. Zmiany te wpływają także na decyzje podejmowane przez wydawców czasopism naukowych, dbających o wysoką jakość i rzetelność publikowanych artykułów. Wydawcy coraz częściej zachęcają autorów do udostępniania danych bądź wymagają sformułowania tzw. Data Availability Statement, a często wskazują także preferowane sposoby udostępniania danych i powiązania ich z publikacjami. Celem webinarium jest przedstawienie uczestnikom najczęściej przyjmowanych rozwiązań oraz wskazanie dobrych praktyk, rekomendacji i istotnych inicjatyw w zakresie udostępniania danych powiązanych z publikacjami.

Program:

1. Wprowadzenie

2. Otwarte dane w instytucjach naukowych - aktualna sytuacja

3. Polityki czasopism naukowych w zakresie danych badawczych - przykłady i dobre praktyki

4. Repozytoria danych badawczych

5. Pytania i odpowiedzi

Webinarium poprowadzą Wojciech Fenrich i Natalia Gruenpeter.

Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o rejestrację poprzez formularz: https://forms.gle/Y2LhdH8kGxJahfNu8. Link do spotkania w aplikacji Zoom prześlemy zarejestrowanym osobom.