Newsletter

Aktualności

PON na Open Access Week 2015

Zakończył się Open Access Week (OAW), znany w Polsce jako Tydzień Otwartej Nauki, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Otwartość dla współpracy” („Open for Collaboration”).  Platforma Otwartej Nauki właczyła się w jego obchody inicjując nowe działania i wspierając aktywności innych instytucji.

Open Access Week to nie tylko różnorodne wydarzenia, ale również premiery materiałów edukacyjnych dotyczących otwartości w nauce. W tym roku Platforma Otwartej Nauki przygotowała krótki film promujący otwieranie danych badawczych - "Otwarte dane, lepsza nauka" - w którym o dzieleniu się danymi mówią eksperci w zakresie ich przechowywania, przetwarzania i udostępniania: Tim Smith (CERN), Mark Thorley (RCUK), Kevin Ashley (DCC) oraz Mark Parsons (RDA).

W środę 21 października 2015 odbyło się współorganizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, Obywateli Nauki, Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW i Platformę Otwartej Nauki seminarium dla doktorantów: „Publikuj i nie zgiń. Jak publikować, aby być widocznym i wspierać swoją karierę”. Było one poświęcone kierunkom rozwoju komunikacji naukowej, a także praktycznym kwestiom dotyczącym publikowania i zwiększania oddziaływania artykułów oraz wyników badań, ze szczególnym uwzględnieniem otwartego dostępu. Seminarium poprowadzili dr hab. Aneta Pieniądz, reprezentująca ruch Obywatele Nauki oraz Lidia Stępińska-Ustasiak, Michał Starczewski i dr Marta Hoffman-Sommer z PON. Wzięło w nim udział około 70 uczestników. Zainteresowanie wydarzeniem było bardzo duże; liczba zarejestrowanych osób była większa niż możliwości, jakie dawała sala, więc seminarium w tej samej formule będzie powtórzone 19 listopada.

Podczas OAW członkowie zespołu PON wzięli udział w kilku organizowanych w Polsce i za granicą wydarzeniach. 20 października dr Marta Hoffman-Sommer zaprezentowała nowo powstałe Repozytorium Otwartych Danych RepOD na Seminarium Open Access, organizowanym  – jak co roku – przez Uniwersytet Łódzki. W seminarium wzięło udział kilkadziesiąt osób, przede wszystkim studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród prelegentów znaleźli się również Paweł Krajewski z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu, Katarzyna Kurowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Emilia Karwasińska z Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz prezentacji i dyskusji w ramach seminarium odbyły się także warsztaty z prawa autorskiego, prowadzone przez dra Krzysztofa Kurosza z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego. 

21 października w Poczdamie dr Marta Hoffmann-Sommer poprowadziła zajęcia na temat otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych. Odbyły się one w ramach warsztatów przeznaczonych dla młodych badaczy z poczdamskiego GFZ German Research Centre for Geosciences.

22 października Lidia Stępińska-Ustasiak i Michał Starczewski poprowadzili spotkanie na temat otwartego dostępu w Akademii Pedagogiki Specjalnej. „Otwieranie nauki – co może się wydarzyć, kiedy publikacje i dane naukowe będą dostępne dla wszystkich?” – taki temat zachęcił do przyjścia i udziału w dyskusji pracowników i studentów APS. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się nie tylko podstawowe narzędzia wspierające otwarty dostęp, takie jak otwarte repozytoria, czy kwestie prawne, ale również możliwości wykorzystywania portali społecznościowych dla naukowców w celu dynamizacji dyskusji i wymiany wiedzy. Październikowe spotkanie w APS nie będzie ostatnim. W niedługim czasie odbędzie się szkolenie dla doktorantów tej uczelni, dotyczące otwartej nauki.

Polskie obchody OAW koordynowała Koalicja Otwartej Edukacji (KOED), w pracach której Platforma Otwartej Nauki aktywnie uczestniczy. Patronatem objęła je Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

PoprzedniNastępny