Instytut Slawistyki PAN zaprosił Koalicję Otwartej Edukacji do przedstawienia pracownikom Instytutu zagadnień dotyczących otwartych modeli komunikacji naukowej oraz związanych z nimi kwestii prawnych. Spotkanie, które odbyło się 5 listopada 2015 r., poprowadzili Michał Starczewski z PON oraz Marcin Wilkowski, reprezentujący KOED.
Instytut Slawistyki ma doświadczenie w otwartym udostępnianiu prac naukowych: prowadzi własną platformę otwartych czasopism, wykorzystującą oprogramowanie Open Journal Systems, za pomocą której udostępnia 8 periodyków, oraz repozytorium slawistyczne (jedno z nielicznych w Polsce repozytoriów dziedzinowych) iReteslaw, oparte na oprogramowaniu DSpace. W czasie spotkania poruszone zostały takie kwestie, jak motywy publikowania prac naukowych czy metody sprawienia, by treści były nie tylko dostępne, ale także widoczne w internecie. Wiele uwagi poświęcone zostało regulacjom prawnoautorskim, co doprowadziło do postawienia pytania o potrzebę stosowania licencji Creative Commons w nauce.
Bezpośrednim bodźcem do zorganizowania spotkania było przyjęcie przez MNiSW dokumentu “Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i badań naukowych w Polsce” oraz wprowadzenie zmian w sprawozdaniach z działalności instytucji naukowych w systemie POL-on.