XXII Zjazd Redaktorów Gazet Akademickich

Dziś rozpoczął się XXII Zjazd Redaktorów Gazet Akademickich. W tym roku gospodarzami są redakcje "Głosu Uczelni" wydawanego przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz "Gazety Uniwersyteckiej" wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Zjad rozpoczęło spotkanie z przedstawicielami władz miasta oraz uczelni w Sali Sesyjnej Wrocławskiego Ratusza. W trakcie trwającego 3 dni wydarzenia uczestnicy wymieniają doświadczenia, doskonalą warsztat dziennikarki, słuchają wykładów na temat prawa prasowego, autorskiego oraz otwartości w nauce. Podczas zjazdu ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najciekawszy artykuł promujący naukę oraz wręczone będą nagrody i wyróżnienia dla autorów i redaktorów naczelnych gazet akademickich. W spotkaniu uczestniczy około 40 redaktorów z całej Polski.

Tradycja corocznych Zjazdów Redaktorów Gazet Akademickich sięga początku lat 90-tych. Pierwszy odbył się 22 września 1993 roku w Gdańsku, wówczas organizotorem wydarzenia był Ośrodek Informacji i Promocji Uni­wersytetu Gdańskiego. Wydarzeniem, które towarzyszyło ówczesnemu spotkaniu, była uroczystość nadania godności doktora honoris causa prezydentom Niemiec i Francji oraz spotkanie trzech prezydentów (Polski, Niemiec i Francji) z młodzieżą. Już wtedy ukazywało się około 40 tytułów gazet w różnych uczelniach, nie tylko na uniwersytetach. Obecnie ukazuje się około 100 gazet akademickich, nie licząc pism studenckich.
Odtąd zjazdy redaktorów gazet akademickich odbywały corocznie w różnych ośrodkach (w Toruniu, Wrocławiu, Lublinie, Opolu, Katowicach, Częstochowie, Poznaniu, Krakowie, Płocku, Zamościu, Słupsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Białymstoku i  Warszawie). Zjazd we Wrocławiu odbywa się po raz drugi; pierwszy w 1995 roku zorganizowały redakcje „Głosu Uczelni”, „Pryzmatu” oraz wydawanego przez AWF „Życia Akademickiego”.