Newsletter

Aktualności

Otwórz Książkę partnerem Big Book Festival

Big Book Festival to organizowane po raz drugi święto wielbicieli książek, którzy w dniach 14–15 czerwca będą mogli uczestniczyć w licznych akcjach przeprowadzanych w wielu miejscach Warszawy. Bogaty program wydarzenia, którego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Tyłem do przodu”, nawiązującego m.in. do 25-lecia przemian w Polsce, obejmuje także spotkania i debaty naukowe. Serwis Otwórz Książkę został partnerem wydarzenia. Dlatego wśród zaproszonych gości, pochodzących zarówno z Polski, jak i z zagranicy, znajdą się także Autorzy i Współpracownicy Otwórz Książkę. Wezmą oni udział w debatach poświęconych m.in. życiu rodzinnemu po roku '89, kulturze i nauce bez granic, medialnej e-rewolucji czy przedwojennej reklamie.

Zapraszamy do udziału w całości Big Book Festival, polecając szczególnej uwadze debaty naukowe organizowane we współpracy z serwisem Otwórz Książkę:

Blok TRANZYT. JAK PRZECZYTAĆ MILION KSIĄŻEK? Kultura i nauka bez granic.  Czy wiedza i twórczość mają granice? Czy świat cyfrowy ma własną pamięć i historię? Czy ludzki mózg potrafi poznać i zrozumieć wszystko? Analitycy i badacze w przystępny sposób odsłaniają wirtualne prawdy. Rozmawiają: Maria Erhenberg, Łukasz Bolikowski, Zbigniew Osiński, Marcin Wilkowski. Prowadzi: Jakub Demiańczuk. NIEDZIELA, 13.00-14.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25.

Blok NIKOGO NIE MA W DOMU. Życie rodzinne po roku '89.  Emancypantki w kuchni i dyrektorzy na urlopach tacierzyńskich. Nianie na zawołanie i zasiłki na cały rok. Rodzice na emigracji, a dzieci w sieci. Hipsterski lifestyle, szczęście na kredyt oraz miłość online. Czyli jak transformacja zmieniła polskie rodziny. Rozmawiają: Joanna Woźniczko-Czeczott, Małgorzata Sikorska, Agata Stanisz. Prowadzi Grzegorz Sroczyński. SOBOTA  17.00-18.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25.

Blok CYBERPUNKT. Medialna e-rewolucja. Co to jest demokracja cyfrowa i co trzeba umieć, by należeć do społeczeństwa informacyjnego? Czy prawdziwi buntownicy istnieją tylko w internecie? Komu grozi cyfrowy analfabetyzm? Dyskusja specjalistów i laików o tym, jak kultura sieciowa zmienia świat. I jak nie przegapić rewolucji. Rozmawiają: Justyna Jasiewicz, Anna Mazgal, Piotr Siuda, Grzegorz Stunża. Prowadzi: Paweł Siwek. NIEDZIELA 15.00-16.30, DOM TOWAROWY BRACI JABŁKOWSKICH, UL. BRACKA 25.

Blok TAKA PIĘKNA HISTORIA. CUKIER KRZEPI! Kto i jak reklamował się przed wojną. Najsłynniejsze hasło reklamowe międzywojnia „Cukier krzepi” i dowcipne anonse na łamach „Wiadomości Literackich”. Reklama dźwignią handlu, czyli jak promowano dobra i usługi przed rokiem 1939? Słynne afisze, reklamy, szyldy, ulotki – dowcip i styl, za jakim tęsknimy. Rozmawiają: Agnieszka Janiak-Jasińska, Aleksandra Łuczak-Brydak. Prowadzi: Monika Małkowska.  SOBOTA, 12.00-13.30, CAFÉ BRISTOL, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 42/44.

Blok GIGANCI LITERATURY. RĘKOPIS, KTÓRY MÓWI. Jak czytać przeszłość. How to read the past. Rozmowa ze specjalistami, którzy badają tajemnice starych rękopisów oraz z edytorami, którzy opracowują je do druku. O tym, co kryje w sobie pismo, czy warto zwracać uwagę na styl i jak czas chroni dawne sekrety. Rozmawiają: Ewa Dubas-Urwanowicz, Jerzy Kaliszuk. Prowadzi Katarzyna Borowiecka. SOBOTA  12.00-13.30, KSIĘGARNIA IM. B. PRUSA, KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 7.

Blok ŚWIAT I LUDZIE. JEJ PORTRET. Warszawa w filmie i powieści. Warszawa jako podmiot literacki. Najsłynniejsze historie ze stolicą w tle – filmy i książki, które nie mogłyby powstać, gdyby nie ona. Rozmawiają: Agnieszka Ogonowska, Karol Mórawski, Wiesław Godzic, Michał Cichy. Prowadzi: Małgorzata Kwiecień. NIEDZIELA  18.00-19.30, DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, AL. JEROZOLIMSKIE 50.    

PoprzedniNastępny