Newsletter

Aktualności

W stronę otwartych danych – konferencja OpenAIRE i COAR w Atenach

21–22 maja miała miejsce coroczna konferencja OpenAIRE i COAR (Confederation of Open Access Repositories). Przewodnimi tematami tegorocznej edycji była przyszłość repozytoriów w światowym systemie komunikacji naukowej oraz otwarte dane badawcze. W wydarzeniu wzięło udział około 150 osób, wśród których byli przedstawiciele środowiska naukowego, instytucji finansujących naukę i badania, a także wydawcy, dyrektorzy bibliotek, osoby zarządzające repozytoriami i eksperci z wielu dziedzin nauki, zaangażowani we wspieranie otwartego dostępu do treści naukowych i danych badawczych. Polskę reprezentował ICM jako partner OpenAIRE i członek założyciel COAR.

W europejskiej dyskusji o otwartości w nauce dane badawcze zajmują coraz istotniejsze miejsce. Wprowadzony w programie ramowym Horyzont 2020 pilotaż zobowiązuje wybrane projekty finansowane z jego środków do umieszczania danych w otwartym dostępie, dzięki czemu naukowcy w Europie stają przed realną perspektywą otwartego dzielenia się uzyskanymi danymi. Tej właśnie tematyce poświęcone były warsztaty poprzedzające konferencję OpenAIRE i COAR, w których wzięli udział członkowie COAR oraz przedstawiciele powołanych w ramach OpenAIRE Krajowych Biur Otwartego Dostępu (National Open Access Desks). Oficjalną część konferencji otworzyło przemówienie Anni Hellman, wiceszefowej zespołu ds e-infrastruktury w Komisji Europejskiej, która przedstawiła oczekiwana Komisji względem udostępniania danych z projektów objętych pilotażem. Dane badawcze znalazły się także w centrum zainteresowania audytorium w trakcie całego wydarzenia.

Drugim ważnym obszarem tematycznym była zmieniająca się rola repozytoriów. Zwracano uwagę, że muszą one nie tylko umieć sprostać nowym potrzebom, takim jak udostępnianie danych, ale również że mają szansę zmienić układ sił w komunikacji naukowej na świecie. W wystąpieniach wielokrotnie podkreślano, że rola repozytoriów powinna wykraczać poza funkcje czysto techniczne. Wiedza to dobro wspólne a repozytoria mają szansę przyczyniać się efektywnie do wyrównywania nierówności w dostępie do niej w skali globalnej. Relacja z wydarzenia dostępna jest w serwisie Otwarta Nauka.

PoprzedniNastępny