Szkolenia z zarządzania danymi badawczymi dla pracowników i doktorantów UW (2)

Zapraszamy na zdalne szkolenia z zarządzania danymi badawczymi dla pracowników i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego, które odbędą się 31 października i 7 listopada 2023 r. w godz. 10:00  – 13:15 za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Rejestracja:

Liczba miejsc jest ograniczona. Potwierdzenie rejestracji będzie znajdować się w osobnej wiadomości e-mail.

Program szkoleń:

10:00 – 11:30 Część 1: Przygotowanie danych badawczych do udostępniania

1. Dane badawcze – definicje
  2. Korzyści płynące z prawidłowego zarządzania danymi badawczymi
  3. Plan Zarządzania Danymi (Data Management Plan; DMP)
  4. Dane w Horyzoncie Europa i grantach NCN
  5. Selekcja i przygotowywanie danych do udostępnienia

11:30 – 11:45 Przerwa

11:45 – 13:15 Część 2: Prawne aspekty udostępniania danych badawczych

1. Dane badawcze jako przedmiot regulacji prawnej
  2. Udostępnianie danych badawczych z perspektywy prawa własności intelektualnej
  3. Udostępnianie danych badawczych z perspektywy ochrony danych osobowych
  4. Udostępnianie danych badawczych a komercjalizacja wyników badań naukowych
  5. Stosowanie wolnych licencji (Creative Commons i Open Data Commons)

Szkolenie poprowadzą Agnieszka Cybulska, Wojciech Fenrich i Katarzyna Gaczyńska z Platformy Otwartej Nauki (ICM UW). W czasie szkolenia przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.

Szkolenie organizowane jest przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Szkolenie realizowane jest w ramach działania I.3.6. "Humanistyka cyfrowa" programu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza".