Newsletter

Aktualności

Jak zwiększyć zasięg i wpływ czasopisma naukowego?

Każdego roku na świecie publikowanych jest 1,5 mln artykułów naukowych. Zapewnienie dobrej widoczności i efektywne udostępnienie treści naukowych staje się coraz ważniejszym wyzwaniem dla  czasopism. Komunikacja naukowa otwiera coraz więcej możlliwości dystrybucji publikacji naukowych. Rezultaty badań mogą być coraz lepiej widoczne i łatwiej dostępne dla odbiorców - zarówno ze środowiska akademickiego na świecie, jak i dla wszystkich użytkowników internetu zainteresowanych nauką.

16 grudnia 2014 roku w Bibliotece Politechniki Poznańskiej odbyło się w seminarium “Jak zwiększyć zasięg i wpływ czasopisma naukowego?”. Jego celem było zaprezentowanie nowych modeli dystrybucji treści naukowych, a w szczególności największej kolekcji polskich otwartych zasobów - Biblioteki Nauki.

Uczestnicy - ponad 40 osób reprezentujących zarówno dużych poznańskich wydawców, jak i pojedyncze czasopisma z różnych obszarów wiedzy - miało okazję zapoznać się z narzędziami, które ułatwiają zwiększanie zasięgu i widoczności publikacji naukowych.. Następnie zaprezentowane zostały poszczególne bazy tworzące Bibliotekę Nauki: AGRO, BazTech, CEJSH, DML-PL i PSJD.

Seminarium zostało zorganizowane przez konsorcjum BazTech i Bibliotekę Politechniki Poznańskiej. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami:

“Otwarty dostęp jako odpowiedź na najważniejsze wyzwania i sposób wykorzystania szans” Lidia Stępińska-Ustasiak, Platforma Otwartej Nauki

“Biblioteka Nauki jako najważniejszy kanał otwartej dystrybucji polskich treści naukowych” Michał Starczewski, Platforma Otwartej Nauki

“Otwarte udostępnianie a widoczność, cytowalność i wpływ czasopism” Lidia Derfert-Wolf, Dorota Buzdygan, BazTech

“Zasady udostępniania czasopism w Bibliotece Nauki”, Maciej Strybel, Platforma Otwartej Nauki

Prezentacje baz czasopism:


BazTech

DML PL

PSJD

PoprzedniNastępny