O otwartości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

W drugiej połowie października trenerzy Platformy Otwartej Nauki przeprowadzili w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju cykl szkoleń, Szkolenia te były częścią cyklu działań popularyzujących otwartość w nauce realizowanych przez PON, skierowanych do różnych grup interesariuszy. W 2015 odbyły się szkolenia dla wydawców czasopism naukowych, radców prawnych zrzeszonych w warszawskiej Izbie Radców Prawnych, doktorantów oraz Narodowego Centrum Nauki.

Szkolenia przygotowane z myślą o pracownikach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju obejmowały kwestie związane z infrastrukturą otwartego dostępu w Polsce i na świecie, trendami w rozwoju komunikacji naukowej, otwieraniem danych badawczych czy prawnymi aspektami otwartej nauki. Omówione zostały również wybrane polityki otwartego dostępu instytucji finansujących badania na świecie w tym National Instiitutes of Health i Komisji Europejskiej. Największe zainteresowanie uczestników wzbudziły kwestie prawne związane z komercjalizacją i patentowaniem w kontekście otwartego dostępu. W zajęciach wzięło udział około 60 pracowników NCBiR. Ze względu na specyfikę potrzeb różnych działów Centrum, uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy szkoleniowe.

Niebawem odbędą się kolejne spotkania na temat otwartego dostępu. Już 19 listopada odbędzie się kolejna edycja seminarium dla doktorantów „Publikuj i nie zgiń – czyli jak publikować, aby wspierać swoją karierę”. Seminarium jest odpowiedzią na zainteresowanie doktorantów wydarzeniem, które odbyło się 21 października – nie wszyscy chętni mogli w nim uczestniczyć, więc został wyznaczony kolejny termin. Seminarium jest organizowane przez PON wraz z Obywatelami Nauki, Laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW oraz BUW.

Niebawem PON przeprowadzi również seminarium dla doktorantów Akademii Pedagogiki Specjalnej.