PON włącza się w obchody Open Access Week 2015

Dziś rozpoczyna się Open Access Week (OAW), znany w Polsce jako Tydzień Otwartej Nauki. Polskie obchody koordynuje Koalicja Otwartej Edukacji (KOED); patronatem objęła je  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.  W tym roku OAW zachęca do współpracy w nauce, a hasłem przewodnim obchodów jest „Otwartość dla współpracy” („Open for Collaboration”). Platforma Otwartej Nauki również włącza się w obchody ósmej już edycji OAW.

Przygotowaliśmy krótki film promujący otwieranie danych badawczych - "Otwarte dane, lepsza nauka" - w którym o dzieleniu się danymi  mówią eksperci w zakresie  ich udostępniania, przechowywania i przetwarzania: Tim Smith (CERN), Mark Thorley (RCUK), Kevin Ashley (DCC) oraz Mark Parsons (RDA). Film dostępny jest na licencji CC BY i można go wykorzystywać we wszystkich działaniach promujących otwartość w nauce.

W środę 21 października 2015 odbędzie się seminarium dla doktorantów: „Publikuj i nie zgiń. Jak publikować, aby być widocznym i wspierać swoją karierę” współorganizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, Obywateli Nauki, Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW i Platformę Otwartej Nauki. Seminarium  będzie poświęcone kierunkom rozwoju komunikacji naukowej, a także z praktycznym kwestiom dotyczącym publikowania i zwiększania zasięgu i oddziaływania artykułów oraz wyników badań, ze szczególnym uwzględnieniem otwartego dostępu.  Seminarium poprowadzą dr hab. Aneta Pieniądz, reprezentująca ruch Obywatele Nauki oraz Lidia Stępińska-Ustasiak, Michał Starczewski i dr Marta Hoffman-Sommer z PON.

Członkowie zespołu PON wezmą aktywny udział w organizowanych w Polsce i za granicą wydarzeniach w czasie OAW. 20 października dr Marta Hoffman-Sommer zaprezentuje nowo powstałe Repozytorium Otwartych Danych RepOD na Seminarium Open Access, organizowanym  – jak co roku – przez Uniwersytet Łódzki. 21 października Lidia Stępińska-Ustasiak i Michał Starczewski poprowadzą spotkanie na temat otwartego dostępu z pracownikami i studentami Akademii Pedagogiki Specjalnej. Tego samego dnia w Poczdamie dr Marta Hoffmann-Sommer poprowadzi zajęcia na temat otwartego dostępu do publikacji naukowych i danych badawczych, odbywające się w ramach całodziennych warsztatów przeznaczonych dla młodych badaczy z poczdamskiego GFZ German Research Centre for Geosciences.