Wydawanie czasopisma naukowego wymaga od strony prawnej przede wszystkim odpowiedniego uregulowania kwestii praw autorów artykułów. Ale uzyskanie od autora prawidłowej zgody na publikację to w obecnej rzeczywistości jedynie minimum, nawet jeżeli zgoda ta obejmuje nie tylko wydanie drukiem, ale też publikację cyfrową. W celu sprostania wyzwaniom nowoczesnej komunikacji naukowej, wydawca czasopisma powinien w swoich umowach z autorami uwzględniać kwestię obecności publikacji w rozmaitych zewnętrznych serwisach – w tym w bibliotekach, bazach i repozytoriach cyfrowych, w których swoje publikacje umieszczają nie tylko wydawcy, ale też i sami autorzy. Standardem jest już udostępnianie prac w otwartym dostępie, na tzw. zielonej lub złotej drodze. Wydawca powinien jasno określić swoje cele w tym zakresie i odpowiednio przełożyć je na postanowienia umów z autorami.
W trakcie szkolenia wyjaśnimy podstawowe zasady formułowania umów z autorami, a także wybrane kwestie szczegółowe, takie jak prawa na poszczególnych etapach procesu wydawniczego, publikacje wieloautorskie, licencje Creative Commons i możliwości uwzględnienia ich w umowach z autorami, oraz wiele innych.
Szkolenie poprowadzi dr Krzysztof Siewicz, który specjalizuje się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. Poświęcił im wiele publikacji, w tym wydaną w cyklu "Biblioteka CeON" książkę "Otwarty dostęp do publikacji naukowych – kwestie prawne". Jest również jednym z autorów raportu "Otwarta nauka w Polsce 2014. Diagnoza", opracowanego w ramach działań Platformy Otwartej Nauki.
Szkolenie odbędzie się 19 maja 2015 roku w godz. 11:00-14:30 w Pałacu Kazimierzowskim (sala im. J. Brudzińskiego), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Zapraszamy do rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy. Z powodu dużego zainteresowania, z każdej instytucji możliwy będzie udział co najwyżej dwóch osób. Rejestracja będzie otwarta do 11 maja lub wyczerpania limitu miejsc.