Inicjatywa EuDML – nowy etap rozwoju europejskiej cyfrowej biblioteki matematycznej

We wtorek 3 czerwca 2014 w siedzibie ICM UW została podpisana Inicjatywa EuDML (European Digital Mathematical Library) – porozumienie instytucji założycielskich,  które zagwarantuje bibliotece dalszy rozwój. EuDML to cyfrowa biblioteka, która zapewnia obecnie matematykom z całego świata dostęp do ponad 230 000 europejskich publikacji matematycznych. Jest największą w Europie cyfrową kolekcją artykułów i książek z dziedziny matematyki, a 98% z nich dostępnych jest w sposób otwarty (Open Access), co oznacza, że mogą z nich bezpłatnie korzystać zarówno matematycy, jak i wszystkie osoby spoza środowiska naukowego pasjonujące się matematyką. Matematyka jest wspólnym, uniwersalnym językiem dla wszystkich nauk ścisłych. Prace z tej dziedziny dezaktualizują się znacznie wolniej niż z innych obszarów wiedzy, dlatego dla jej rozwoju wykorzystywany jest dorobek z wielu lat, powstający również w językach narodowych. Korzystanie z publikacji matematycznych ułatwia obieg wiedzy, dlatego w 2009 roku powstała Europejska Cyfrowa Biblioteka Matematyczna, która umożliwia matematykom z całego świata dostęp do europejskiego dziedzictwa z tej dziedziny: artykułów, książek i monografii. EuDML został stworzony w 2009 roku przez sieć 15 instytucji z 9 krajów europejskich, wśród których znalazły się: instytuty badawcze, biblioteki, wydawcy, uniwersytety oraz przedstawiciele naukowej społeczności matematycznej. Ze strony polskiej w powstanie i rozwój EuDML zaangażowane było Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego, które było technicznym koordynatorem projektu, stworzyło oraz utrzymuje jego infrastrukturę,  było również odpowiedzialne za opracowanie dużej części systemu. Obecnie ICM jest operatorem EuDML. Projekt, sfinansowany dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, zakończył oficjalnie swoje działanie w 2013 roku, dlatego instytucje założycielskie chcąc zapewnić mu dalszy rozwój, powołały EuDML Initiative deklarując swoje dalsze zaangażowanie. Celem EuDML Initiative jest wspieranie światowej społeczności matematycznej w dystrybucji informacji naukowej i zapewnianie bezpłatnego, szerokiego dostępu do wiedzy z tej dziedziny. EuDML dokumentuje przede wszystkim rozwój współczesnej matematyki w Europie, choć wśród publikacji można znaleźć także zdigitalizowane publikacje z XVI wieku. Zasoby dostępne w EuDML to w większości publikacje anglojęzyczne, jednak znaleźć można wśród nich także treści w ponad 20 innych językach, wśród których najbardziej popularne to francuski, niemiecki, rosyjski i czeski. Rada Naukowa EuDML działa pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Matematycznego.

Polskie publikacje w EuDML

Częścią EuDML jest DML PL czyli polska Cyfrowa Biblioteka Matematyczna, która działa od 2002 roku i umożliwia dostęp do niemal 17 000 pełnych tekstów polskich czasopism i książek matematycznych lub związanych z matematyką. Dużą część kolekcji stanowią archiwalne numery czasopism matematycznych wydawanych przed II Wojną Światową. Można wśród nich znaleźć historyczne już prace Stefana Banacha i innych słynnych matematyków związanych z przedwojenną Polską Szkołą Matematyczną. W skład biblioteki wchodzą zarówno czasopisma, które już się nie ukazują (najstarszy dostępny tom został wydany w 1888 roku), jak i bieżące wydania dziesięciu czasopism matematycznych.