CopyCamp 2015
- 7.11.2015
4 listopada 2015 r. odbyła się czwarta edycja międzynarodowej konferencji CopyCamp, poświęcona społecznym aspektom prawa autorskiego. Jak co roku, CopyCamp umożliwił dyskusję przedstawicieli różnych środowisk: twórców, prawników, przedstawicieli instytucji kultury i nauki. Obecni byli zarówno zwolennicy radykalnej reformy prawa autorskiego, jak i obrońcy status quo. W konferencji, która zdobyła już status znaczącego wydarzenia na arenie międzynarodowej, wzięło w tym roku udział ok. 50 prelegentów oraz ponad 450 słuchaczy.
Do Warszawy nie dotarł niestety Lev Manovich, który jako gość specjalny miał wygłosić wykład inaugurujący. Zastąpił go jednak Ian Hargreaves, profesor z Cardiff University, a w przeszłości m.in. redaktor naczelny “Independent” i “New Statesman”. Przedstawił on efekty pracy komisji, która zarekomendowała wprowadzenie zmian do brytyjskiego prawa autorskiego. Po wykładzie inaugurującym konferencja toczyła się w dwu równoległych sesjach. Wystąpienia zostały podzielone na 8 ścieżek tematycznych, m.in. “Przyszłość prawa autorskiego”, “O debacie prawnoautorskiej”, “Prawo autorskie i jego egzekwowanie”. 10-minutowe wystąpienia pozwalały zwięźle przedstawić stanowisko prelegentów. Można było zapoznać się z postulatami drastycznej zmiany zasad ochrony twórczości (“Spalmy konwencję berneńską!”, Walter van Holst) czy koncepcją płacenia za dobra kultury tak, jak za wodę w kranie, co mają wcielać w życie serwisy typu Spotify (“Music like water”, Ewa Laskowska, Grzegorz Mania). Powracał wielokrotnie wątek debaty prawnoautorskiej, toczonej przy okazji prac nad regulacjami europejskimi zarówno w Parlamencie, jak i Komisji (m.in. nagranie Julii Redy, posłanki w Parlamencie z ramienia Partii Piratów) oraz przy kolejnym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE.
Michał Starczewski z PON mówił o prawie autorskim w systemie nauki i o narzędziach prawnoautorskich, z których korzystają naukowcy dążący do jak najszerszego udostępnienia swoich publikacji.
Nagrania video ze wszystkich wystąpień zostaną udostępnione na stronie CopyCamp. Organizatorem CopyCamp jest fundacja Nowoczesna Polska. Platforma Otwartej Nauki i ICM UW objęły patronat merytoryczny nad wydarzeniem.
Foto: Konrad Kultys, CC BY-SA 4.0 http://copycamp.pl/info/copycamp-2015-galeria-zdjec/