Rozpoczyna się OpenAIRE2020
- 3.02.2015
28-29 stycznia w Atenach zainicjowane zostały prace nad kolejną odsłoną OpenAIRE. OpenAIRE 2020 to 3,5-letni projekt, w ramach którego kontynuowane będą prace nad rozwojem e-infrastruktury i usług pozwalających naukowcom z krajów UE zapewniać otwarty dostęp do publikacji naukowych. Nowym elementem projektu, skoordynowanym z zakresem programu Horyzont 2020, są infrastruktura i usługi umożliwiające otwarte udostępnianie danych badawczych.
Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską, koordynowany przez Uniwersytet Ateński i rozwijany przez 50 konsorcjantów z całej Europy. ICM UW jest jednym partnerów projektu, w którym odpowiada za infrastrukturę informatyczną, projektuje i rozwija oprogramowanie oraz bazy danych, a także uczestniczy w podejmowaniu decyzji dotyczących organizacji i kierunków rozwoju projektu. W ramach działań National Open Access Desk, wspiera polskich naukowców, wydawców i instytucje naukowe w realizacji zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących otwartości oraz prowadzi działania działania edukacyjne na temat otwartego dostępu do treści naukowych. ICM bierze również udział w pracach zespołu prawnego OpenAIRE.
Pierwszy dzień spotkania w Atenach poświęcony był prezentacji koordynatorów poszczególnych części projektu, które dotyczyły m.in nowych modułów OpenAIRE - takich jak współpraca z prowadzonym przez CERN repozytorium danych badawczych ZENODO i oprogramowania służącego do anonimizacji danych. W tej części wystąpił Łukasz Bolikowski, który wspólnie z Natalią Manola (Uniwersytet Ateński) przedstawił plany dalszego rozwoju systemu zajmującego się automatyczną analizą i wyciąganiem wniosków z treści publikacji naukowych i danych badawczych.
W trakcie drugiego dnia odbywały się spotkania robocze w formule warsztatowej. Podczas warsztatów zespołu technicznego, w których uczestniczyli dr Łukasz Bolikowski i Mateusz Kobos, omawiana była mapa drogowa rozwoju infrastruktury informatycznej OpenAIRE. Dyskutowane były zarówno rozszerzenia istniejącego systemu jak i nowe funkcjonalności, które mają ułatwić użytkownikom portalu http://www.openaire.eu dostęp do danych związanych z badaniami naukowymi. Omawiane były m.in.: znajdowanie i prezentacja połączeń między publikacjami naukowymi i zbiorami danych, nowe metody automatycznego wydobywania treści z publikacji naukowych, anonimizacja danych, udostępnianie danych przechowywanych przez system w postaci Linked Open Data, zbieranie statystyk dotyczących użytkowania systemu, zmiany w portalu. Wkrótce na oficjalnym blogu OpenAIRE pojawi się relacja z części technicznej spotkania.
Warsztaty sieci Krajowych Biur Otwartego Dostępu (National Open Access Desks - NOADs), w których uczestniczył Jakub Szprot, odbyły się w podziale na grupy regionalne. Były poświęcone z jednej strony planowanym aktywnościom Biur w poszczególnych krajach, z drugiej zaś - strategii komunikacji projektu oraz przewidzianym w jego ramach działaniom edukacyjnym, szkoleniowym i popularyzatorskim.
Prace zespołu prawnego, którego członkiem jest dr Krzysztof Siewicz, doprowadziły do ustalenia zasad bieżącej współpracy z koordynatorami poszczególnych części projektu, którzy będą dostarczać istotnych informacji do analiz prawnych. W ramach OpenAIRE 2020 analizy prawne skupiać się będą konsekwencjach projektu dla prywatności i ochrony danych osobowych, a także skutkach, jakie dla infrastruktury otwartej nauki mają nowe przepisy dotyczące ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego.