Otwarty dostęp na Uniwersytetcie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach
- 5.11.2014
Na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym powstaje repozytorium, w którym już niebawem będą mogli deponować swoje prace naukowcy z tej uczelni. Zanim jednak repozytorium stanie się dostępne dla wszystkich, Biblioteka Główna ogranizuje szkolenia, na których pracownicy uczą się, jak wykorzystać otwarty dostęp do zwiększania zasięgu i dostępności swoich prac.
Wczoraj na Uniwersytecie odbyło się szkolenie dotyczące stanu otwartości w polskiej nauce oraz kwestii prawnych związanych z otwartym dostępem. Prowadzili je członkowie zespołu PON: Lidia Stępińska-Ustasiak i Krzysztof Siewicz. Najwięcej pytań dotyczyło kwestii prawnoautorskich związanych z udostępnianiem artykułów oraz innych materiałów w repozytorium. Kilkukrotnie powracała kwestia tekstów współautorskich,o które pytano zarówno z perspektywy redakcji czasopisma, jak i z perspektywy autorów.
Repozytorium Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego powstało w oparciu o oprogramowanie DSpace, najczęściej stosowane przez repozytoria w Polsce i na świecie. Polska wersja oprogramowania, z której korzystano, została opracowana w ramach działań Platformy Otwartej Nauki. W skład pakietu wchodzą także dokumenty ułatwiające fukcjonowanie repozytorium od strony prawnej: memorandum dotyczące wprowadzenia otwartego mandatu wobec publikacji naukowych oraz wzory regulaminu korzystania z repozytorium oraz umowy licencyjnej niewyłącznej, z którego mogą korzystać autorzy w kontaktach z wydawcami. Pakiet repozytoryjny dostępny jest w serwisie PON
O uruchomieniu repozytorium będziemy informować w serwisie PON.