Newsletter

Aktualności

Peter Suber “Otwarty dostęp” - polski przekład książki już w otwartym dostępie

“Żadna biblioteka w żadnym miejscu na świecie, nie może sobie pozwolić na to, by zaprenumerować wszystkie czasopisma naukowe. W rzeczywistości z upływem czasu zamawia się ich coraz mniej - ceny czasopism i liczba badań rosną bowiem szybciej, niż budżety bibliotek” - pisze Peter Suber, dyrektor Harvard Office for Scholarly Communication, w przedmowie do polskiego wydania swojej książki zatytułowanej “Otwarty dostęp”. Jej przekład został przygotowany przez zespół pracowników Centrum Otwartej Nauki ICM UW i jest już dostępny na stronach Platformy Otwartej Nauki.

Książka Petera Subera, jednej z kluczowych postaci ruchu Open Access, wprowadza czytelnika w najważniejsze zagadnienia związane z otwartym dostępem do treści naukowych. Stanowi ona zwięzłe kompendium powstałe z myślą o zabieganych naukowcach.

Autor, wychodząc od najważniejszych problemów z jakimi boryka się współczesna komunikacja naukowa - takich jak gwałtownie rosnące ceny czasopism, lawinowy wzrost liczby publikacji czy niepewność dotycząca legalności różnych sposobów ich wykorzystania - wskazuje w jaki sposób otwarte modele mogą przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków tych zjawisk. Czytelnik “Otwartego dostępu” zyska rozeznanie w zakresie podstawowej terminologii związanej z otwartością w nauce oraz pozna najważniejsze światowe rozwiązania pozwalające na jej zapewnienie. W książce nie brak również praktycznych rad dla decydentów chcących opracować politykę otwartego dostępu dla swojej instytucji oraz dla naukowców zainteresowanych jak najszerszym udostępnieniem swego dorobku.

Polski przekład został opracowany w ramach Platformy Otwartej Nauki przez zespół pracowników Centrum Otwartej Nauki ICM UW: Romana Bogacewicza, Macieja Chojnowskiego, Wojciecha Fenricha, Joannę Kielan, Andrzeja Leśniaka, Krzysztofa Siewicza, Michała Starczewskiego i Jakuba Szprota. Książka wydana została w serii “Biblioteka CeON” przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Można ją pobrać ze strony PON, gdzie dostępna jest w formatach pdf, epub i mobi. Zasadniczy tekst publikacji dostępny jest na licencji Creative Commons - Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.

PoprzedniNastępny