Otwarte dane badawcze - międzynarodowa konferencja w Warszawie

W dniach 28–29 maja 2015 w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Open Research Data: Implications for Science and Society" poświęcona otwartym danym badawczym. W wydarzeniu weźmie udział Celina Ramjoué, Head of Sector – Open access to scientific publications and data w Komisji Europejskiej oraz eksperci, którzy będą mówić o wyzwaniach związanych z udostępnianiem danych jak i zarządzaniem nimi: Tim Smith z CERN, Martin Hamilton z JISC, Kevin Ashley z Digital Curation Center oraz Mark Parsons z Research Data Alliance.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych zarówno korzystaniem z otwartych danych badawczych, jak i udostępnianiem własnych wyników badań międzynarodowej społeczności naukowej – w tym do grantobiorców środków Horyzont2020, a także pracowników ośrodków naukowych odpowiedzialnych za politykę zarządzania zbiorami danych i instytucji finansujących badania.
Konferencję objęły patronatem objęły Research Data Alliance, organizacja powołana przez Komisję Europejską, US National Science Foundation, National Institute of Standards and Technology oraz Australian Government’s Department of Innovation i zrzeszający obecnie ponad 2500 naukowców z 92 krajów, OpenAIRE, zainicjowany przez KE projekt mający na celu tworzenie infrastuktury dla otwartej nauki i promowanie otwartych standardów, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis PAP Nauka w Polsce.

Do końca marca 2015 można zgłaszać propozycje 10-cio minutowych wystąpień dotyczących udostępniania danych i strategii w tym zakresie, narzędzi i metodologii, powtórznego wykorzystania zgromadzonych zbiorów, a także szans i wyzwań z tym związanych. Szczegółowa tematyka poszczególnych sesji dostępna jest na stronie wydarzenia.

Trwa również rejestracja uczestników, której zakończenie planowane jest na 30 kwietnia.