oPUB - nowe, polskie repozytorium

Dolnośląska Szkoła Wyższa uruchomiła repozytorium instytucjonalne oPUB - od dziś wybrane artykuły, książki, rozprawy naukowe, raporty i ekspertyzy doktorantów oraz pracowników Dolnośląskiej Szkoły Wyższej będą udostępnione w sposób otwarty.

"Otwarte komunikowanie jest ważne w naukach społecznych. Dzięki open access  możemy dzielić się rezultatami (wynikami) badań i uczestniczyć w dyskusjach dotyczących praktyki społecznej i to nie tylko stricte naukowych. Powstające w naszej Uczelni repozytorium traktujemy jako podstawowe narzędzie tak pojmowanej otwartości publikacyjnej" – podkreśla prof. DSW dr hab. Bogusława Dorota Gołębniak, Prorektor ds. Nauki.

Repozytorium oPUB zostało stwoerzone w oparciu o DSpace, najczęściej wykorzystwane oprogramowanie repozytoryne na świecie, z którego, ze względu na dobrą widoczność w wyszukiwarkach, korzysta już ponad 1600 instytucji na świecie. W Polsce, wg. raportu "Otwarta nauka w Polsce 2014. Diagnoza" z oprogramowania DSpace korzystało 9 spośród 23 opisanych w analizie repozytoriów.

Wdrożenie instytucjonalnego repozytorium Dolnośląskiej Szkoły Wyższej współfinansowane jest przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na działalność upowszechniającą naukę. Jest to 24-te repozytorium w Polsce.