Otwórz, aby inspirować

Tegoroczny Tydzień Otwartego Dostępu trwał w Polsce ponad miesiąc, gdyż jeszcze 21 listopada odbyło się w Białymstoku spotkanie pod hasłem "Otwórz, aby inspirować", nawiązującym do hasła tegorocznego Open Access Week “Open in order to…”. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku we współpracy z Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych "SocLab". W Auli Widowiskowej Wydziału Pedagogiki Tomasz Lewandowski (Platforma Otwartej Nauki, ICM UW) przedstawił zebranym najważniejsze zasady działania wyszukiwarki akademickiej Google Scholar oraz doradził, jak zmaksymalizować szanse na to, by były w niej widoczne publikacje naukowe. Następnie Kamil Śliwowski (Creative Commons Polska) przedstawił najciekawsze jego zdaniem otwarte zasoby edukacyjne i pokazał, w jaki sposób licencje Creative Commons ułatwiają edukację i komunikację naukową. Wieczorem w kawiarni "Kwestia Czasu" dziennikarz i bloger Edwin Bendyk poprowadził dyskusję pod tytułem "Nowy renesans czy samobójstwo oświecenia?", zamykającą tego dnia debatę o otwartości w nauce.